Prehľad › Váha hlasu
Váha hlasu
Vo väčších obciach sa poslanci volia v obvodochVolebný obvod: Časť obce (alebo kraja), ktorá volí vlastných poslancov. Má pevný počet mandátov a zvolení sú kandidáti s najviac hlasmi v rámci obvodu. Obvod sa skladá z jedného alebo viacerých okrskov. Slovník →. Aby mal každý hlas rovnakú váhu, má na jedného poslanca pripadať približne rovnako veľa ľudí. V 118 z 208 obcí s viacerými obvodmi to tak nebolo – rozdiel presiahol odporúčaných 15 %.
Toto nie je nález chyby ani podvodu. Výsledky volieb sú spočítané správne. Ide o to, ako obec pred voľbami rozdelila poslancov medzi obvody. Údaje sú z volieb 2022 (29. 10. 2022) – ukazujú, ako boli mandáty rozdelené medzi obvody vtedy.
Obce s viacerými obvodmi
208
ostatné obce volia všetkých poslancov v jednom obvode – tam sa váha hlasu nelíši
Rozdiel nad 15 %
118 obcí
v 30 z nich mal hlas v jednom obvode viac ako dvojnásobnú váhu oproti inému
Voliči so slabším hlasom
311 206
zapísaných voličov žilo v obvodoch, kde na poslanca pripadalo o viac ako 15 % ľudí, než je priemer obce
Čo to znamená
Volebný obvodVolebný obvod: Časť obce (alebo kraja), ktorá volí vlastných poslancov. Má pevný počet mandátov a zvolení sú kandidáti s najviac hlasmi v rámci obvodu. Obvod sa skladá z jedného alebo viacerých okrskov. Slovník → je časť obce, ktorá si volí vlastných poslancov – napríklad mestská štvrť alebo miestna časť. Obec pred voľbami určí, koľko poslancov sa v ktorom obvode volí. Ak má obvod A 1 000 voličov a 2 poslancov a obvod B 1 000 voličov a 1 poslanca, voliči v obvode A majú v zastupiteľstve dvakrát silnejšie zastúpenie. Hovoríme, že hlas voliča v obvode B váži menejVáha hlasu: Ako silno je volič zastúpený v zastupiteľstve. Ak v jednom volebnom obvode pripadá na poslanca 2 000 voličov a v inom 1 000, hlas voliča v prvom obvode váži polovicu – na jeho poslanca je dvakrát viac ľudí. Mandáty sa majú deliť medzi obvody pomerne k počtu obyvateľov. Slovník →.
Napríklad v obci Žarnovica pripadalo v jednom obvode na poslanca 78 voličov a v inom 529 – hlas voliča v prvom obvode mal 6,8-krát väčšiu váhu.
Ako mieru používame počet zapísaných voličov na jedného poslanca v obvode a porovnávame ho s priemerom obce. Ak sa obvod od priemeru odchyľuje o viac ako 15 %, označujeme to ako výrazný rozdiel.
Rozdelenie obcí podľa najväčšej odchýlky
Najväčšia odchýlka obvodu od priemeru obce (voliči na poslanca), 208 obcí s viacerými obvodmi.
Čo hovorí zákon a súdy
- Zákon: podľa § 166 ods. 1 zákona č. 180/2014 Z. z. sa poslanci volia v obvodoch „pomerne k počtu obyvateľov obce“. slov-lex.sk – zákon č. 180/2014 Z. z.
- Ústavný súd SR (II. ÚS 67/2011, podobne IV. ÚS 96/07, PL. ÚS 34/99, PL. ÚS 71/2018): každému mandátu má zodpovedať približne rovnaký počet obyvateľov; veľké rozdiely nemôžu ospravedlniť nijaké dôvody. Podľa PL. ÚS 13/2023 je opak porušením rovnosti volebného práva.
- Verejný ochranca práv – podnet Národnej rade SR zo 14. 4. 2026 (č. 4923/2026/KVOP): prieskum 34 obcí a 8 krajov zistil porušenie v 79 % obcí a 75 % krajov. Navrhuje zákonom stanoviť najväčšiu prípustnú odchýlku 15 % podľa Benátskej komisie. Pri Bratislave vyplýva rozdiel až 146 % priamo zo zákona o hlavnom meste (obvody = mestské časti); ombudsman ho napadol na Ústavnom súde. list poslancom NR SR (PDF)
- Benátska komisia Rady Európy, Kódex dobrej praxe vo volebných veciach (CDL-AD(2002)023rev2-cor): odchýlka by nemala presiahnuť 10 %, najviac 15 %. venice.coe.int (PDF)
Čo to neznamená
- Nie je to chyba v sčítaní hlasov ani podvod. Týka sa to rozdelenia poslancov medzi obvody, ktoré obec schválila pred voľbami.
- Počítame voličov, nie obyvateľov. Zákon hovorí o obyvateľoch; my máme počet zapísaných voličov (dospelí s trvalým pobytom). Kde je veľa detí alebo cudzincov, môže sa výsledok mierne líšiť.
- 15 % je odporúčanie, nie zákonný limit. Slovenský zákon presnú hranicu nestanovuje; vychádzame z odporúčania Benátskej komisie a návrhu verejného ochrancu práv.
- Bratislava a Košice za to nemôžu. Pri celomestskom zastupiteľstve tvoria obvody mestské časti a počet poslancov za ne určuje priamo zákon – mesto ich rozdelenie samo nemení.
- Pre rok 2026 sa mohlo veľa zmeniť. 44 obcí s rozdielom nad 15 % zmenilo pre voľby 2026 počet obvodov alebo poslancov – nerovnosť teda mohli napraviť. V 72 obciach ostal počet obvodov aj poslancov rovnaký; aj tam sa však mohlo zmeniť rozdelenie mandátov medzi obvody – Štatistický úrad ho zverejní až s výsledkami volieb.
Obce s viacerými obvodmi
Zoradené podľa pomeru medzi obvodom s najviac a najmenej voličmi na poslanca. Kliknutím na obec uvidíte graf po obvodoch.
| Obec | Obvody | Voliči na poslanca (min – max) | Pomer | Najväčšia odchýlka | Voľby 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bratislava okres Bratislava | 17 | 1 259 – 14 281 | 11,3× | 86 % | obvody určuje zákon |
| Žarnovica okres Žarnovica | 8 | 78 – 529 | 6,8× | 79 % | pre 2026 zmenené |
| Prievidza okres Prievidza | 7 | 339 – 1 897 | 5,6× | 78 % | pre 2026 zmenené |
| Ilava okres Ilava | 6 | 107 – 451 | 4,2× | 70 % | pre 2026 zmenené |
| Handlová okres Prievidza | 4 | 229 – 859 | 3,8× | 68 % | pre 2026 zmenené |
| Poltár okres Poltár | 3 | 107 – 375 | 3,5× | 68 % | pre 2026 zmenené |
| Bánovce nad Bebravou okres Bánovce nad Bebravou | 9 | 323 – 1 079 | 3,3× | 57 % | pre 2026 zmenené |
| Turzovka okres Čadca | 6 | 165 – 550 | 3,3× | 64 % | pre 2026 zmenené |
| Kysucké Nové Mesto okres Kysucké Nové Mesto | 8 | 289 – 898 | 3,1× | 54 % | pre 2026 zmenené |
| Hontianske Tesáre okres Krupina | 4 | 46 – 139 | 3,0× | 54 % | pre 2026 zmenené |
| Myjava okres Myjava | 10 | 232 – 691 | 3,0× | 55 % | pre 2026 zmenené |
| Partizánske okres Partizánske | 9 | 384 – 1 106 | 2,9× | 55 % | pre 2026 zmenené |
| Dedinky okres Rožňava | 2 | 20 – 56 | 2,7× | 51 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Medzilaborce okres Medzilaborce | 4 | 160 – 418 | 2,6× | 57 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Prečín okres Považská Bystrica | 2 | 64 – 157 | 2,4× | 53 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nová Baňa okres Žarnovica | 6 | 232 – 555 | 2,4× | 48 % | pre 2026 zmenené |
| Dolný Hričov okres Žilina | 2 | 72 – 170 | 2,3× | 51 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Vysoké Tatry okres Poprad | 6 | 185 – 424 | 2,3× | 44 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Ladce okres Ilava | 3 | 125 – 286 | 2,3× | 45 % | pre 2026 zmenené |
| Ružomberok okres Ružomberok | 11 | 548 – 1 248 | 2,3× | 40 % | pre 2026 zmenené |
| Tvrdošín okres Tvrdošín | 7 | 366 – 828 | 2,3× | 49 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bardejov okres Bardejov | 9 | 773 – 1 746 | 2,3× | 71 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Horná Potôň okres Dunajská Streda | 3 | 114 – 258 | 2,3× | 43 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Dubnica nad Váhom okres Ilava | 8 | 785 – 1 725 | 2,2× | 55 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Zbehy okres Nitra | 2 | 107 – 233 | 2,2× | 48 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Maňa okres Nové Zámky | 2 | 96 – 208 | 2,2× | 47 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Hodruša - Hámre okres Žarnovica | 3 | 102 – 219 | 2,1× | 46 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nemšová okres Trenčín | 4 | 220 – 469 | 2,1× | 44 % | pre 2026 zmenené |
| Púchov okres Púchov | 9 | 505 – 1 038 | 2,1× | 36 % | pre 2026 zmenené |
| Stožok okres Detva | 2 | 67 – 134 | 2,0× | 46 % | pre 2026 zmenené |
| Kluknava okres Gelnica | 2 | 78 – 156 | 2,0× | 44 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Liptovské Revúce okres Ružomberok | 3 | 97 – 191 | 2,0× | 36 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Moldava nad Bodvou okres Košice - okolie | 5 | 392 – 767 | 2,0× | 35 % | pre 2026 zmenené |
| Horné Obdokovce okres Topoľčany | 2 | 108 – 205 | 1,9× | 39 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Petrovice okres Bytča | 2 | 94 – 177 | 1,9× | 37 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bytča okres Bytča | 6 | 353 – 664 | 1,9× | 32 % | pre 2026 zmenené |
| Tornaľa okres Revúca | 4 | 297 – 555 | 1,9× | 33 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Zlaté Moravce okres Zlaté Moravce | 4 | 347 – 642 | 1,9× | 41 % | pre 2026 zmenené |
| Haniska okres Košice - okolie | 2 | 77 – 142 | 1,8× | 43 % | pre 2026 zmenené |
| Rajec okres Žilina | 4 | 283 – 522 | 1,8× | 41 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Turčianske Teplice okres Turčianske Teplice | 6 | 302 – 555 | 1,8× | 32 % | pre 2026 zmenené |
| Záhorce okres Veľký Krtíš | 2 | 51 – 93 | 1,8× | 37 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nižná okres Tvrdošín | 4 | 195 – 355 | 1,8× | 41 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Somotor okres Trebišov | 3 | 85 – 154 | 1,8× | 35 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Čierny Balog okres Brezno | 5 | 242 – 439 | 1,8× | 42 % | pre 2026 zmenené |
| Pružina okres Považská Bystrica | 2 | 112 – 203 | 1,8× | 38 % | pre 2026 zmenené |
| Šamorín okres Dunajská Streda | 9 | 450 – 800 | 1,8× | 37 % | pre 2026 zmenené |
| Revúca okres Revúca | 2 | 426 – 751 | 1,8× | 41 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Štiavnik okres Bytča | 5 | 206 – 361 | 1,8× | 29 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Brezno okres Brezno | 4 | 594 – 1 018 | 1,7× | 37 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Terchová okres Žilina | 3 | 202 – 341 | 1,7× | 32 % | pre 2026 zmenené |
| Bratislava - Ružinov okres Bratislava II | 9 | 2 262 – 3 796 | 1,7× | 35 % | pre 2026 zmenené |
| Súľov - Hradná okres Bytča | 2 | 85 – 142 | 1,7× | 28 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Liptovský Mikuláš okres Liptovský Mikuláš | 8 | 867 – 1 448 | 1,7× | 41 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Lučenec okres Lučenec | 7 | 774 – 1 284 | 1,7× | 25 % | pre 2026 zmenené |
| Gelnica okres Gelnica | 6 | 326 – 540 | 1,7× | 45 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Považská Bystrica okres Považská Bystrica | 10 | 1 058 – 1 739 | 1,6× | 35 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Stropkov okres Stropkov | 10 | 339 – 556 | 1,6× | 25 % | pre 2026 zmenené |
| Martin okres Martin | 7 | 1 181 – 1 932 | 1,6× | 35 % | pre 2026 zmenené |
| Hontianske Nemce okres Krupina | 2 | 116 – 187 | 1,6× | 31 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Čadca okres Čadca | 4 | 554 – 894 | 1,6× | 28 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Oščadnica okres Čadca | 4 | 270 – 433 | 1,6× | 24 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Detva okres Detva | 5 | 498 – 796 | 1,6× | 27 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Veľké Držkovce okres Bánovce nad Bebravou | 3 | 56 – 89 | 1,6× | 27 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Malacky okres Malacky | 6 | 701 – 1 119 | 1,6× | 29 % | pre 2026 zmenené |
| Ploské okres Košice - okolie | 2 | 79 – 125 | 1,6× | 25 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Dolný Kubín okres Dolný Kubín | 5 | 704 – 1 113 | 1,6× | 44 % | pre 2026 zmenené |
| Zemplínska Nová Ves okres Trebišov | 2 | 78 – 123 | 1,6× | 25 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Hruštín okres Námestovo | 2 | 156 – 244 | 1,6× | 32 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Topoľčany okres Topoľčany | 6 | 768 – 1 201 | 1,6× | 24 % | pre 2026 zmenené |
| Hriňová okres Detva | 4 | 403 – 626 | 1,6× | 37 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Galanta okres Galanta | 3 | 527 – 815 | 1,5× | 28 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Brestovec okres Myjava | 2 | 90 – 140 | 1,5× | 24 % | pre 2026 zmenené |
| Komárno okres Komárno | 3 | 1 086 – 1 668 | 1,5× | 45 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Šurany okres Nové Zámky | 4 | 470 – 720 | 1,5× | 23 % | pre 2026 zmenené |
| Zvolen okres Zvolen | 6 | 1 190 – 1 820 | 1,5× | 33 % | pre 2026 zmenené |
| Prestavlky okres Žiar nad Hronom | 2 | 64 – 98 | 1,5× | 23 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Horný Bar okres Dunajská Streda | 2 | 94 – 143 | 1,5× | 22 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nové Sady okres Nitra | 2 | 90 – 136 | 1,5× | 25 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Šaštín - Stráže okres Senica | 3 | 302 – 453 | 1,5× | 23 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Kolárovice okres Bytča | 2 | 123 – 184 | 1,5× | 25 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nové Mesto nad Váhom okres Nové Mesto nad Váhom | 7 | 706 – 1 046 | 1,5× | 25 % | pre 2026 zmenené |
| Veľké Ripňany okres Topoľčany | 2 | 138 – 203 | 1,5× | 27 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Perín - Chym okres Košice - okolie | 3 | 107 – 157 | 1,5× | 25 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Divina okres Žilina | 3 | 175 – 254 | 1,5× | 20 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Boľkovce okres Lučenec | 2 | 71 – 102 | 1,4× | 18 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Fiľakovské Kováče okres Lučenec | 3 | 86 – 124 | 1,4× | 23 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Dunajská Streda okres Dunajská Streda | 4 | 788 – 1 124 | 1,4× | 18 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Stupava okres Malacky | 8 | 502 – 712 | 1,4× | 18 % | pre 2026 zmenené |
| Tisovec okres Rimavská Sobota | 2 | 269 – 379 | 1,4× | 36 % | pre 2026 zmenené |
| Veľká Ida okres Košice - okolie | 2 | 206 – 288 | 1,4× | 26 % | pre 2026 zmenené |
| Senica okres Senica | 5 | 656 – 919 | 1,4× | 25 % | pre 2026 zmenené |
| Košice - Západ okres Košice II | 3 | 2 053 – 2 854 | 1,4× | 17 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Hronský Beňadik okres Žarnovica | 2 | 81 – 112 | 1,4× | 23 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Belá okres Žilina | 3 | 185 – 256 | 1,4× | 24 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Košice okres Košice | 14 | 4 326 – 5 994 | 1,4× | 26 % | obvody určuje zákon |
| Nitra okres Nitra | 7 | 2 024 – 2 797 | 1,4× | 30 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nová Dubnica okres Ilava | 3 | 576 – 792 | 1,4× | 32 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Beluša okres Púchov | 6 | 333 – 456 | 1,4× | 19 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Poniky okres Banská Bystrica | 3 | 112 – 154 | 1,4× | 20 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Prešov okres Prešov | 7 | 2 057 – 2 804 | 1,4× | 24 % | pre 2026 zmenené |
| Košice - Dargovských hrdinov okres Košice III | 5 | 1 445 – 1 940 | 1,3× | 17 % | pre 2026 zmenené |
| Michalovce okres Michalovce | 6 | 1 084 – 1 455 | 1,3× | 19 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bernolákovo okres Senec | 3 | 443 – 594 | 1,3× | 19 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Trnava okres Trnava | 6 | 1 562 – 2 087 | 1,3× | 22 % | pre 2026 zmenené |
| Pezinok okres Pezinok | 5 | 678 – 894 | 1,3× | 15 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Lietavská Svinná - Babkov okres Žilina | 2 | 132 – 173 | 1,3× | 15 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nové Zámky okres Nové Zámky | 7 | 1 332 – 1 752 | 1,3× | 16 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Žilina okres Žilina | 8 | 1 992 – 2 603 | 1,3× | 17 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Ludanice okres Topoľčany | 2 | 132 – 172 | 1,3× | 19 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Hlohovec okres Hlohovec | 7 | 901 – 1 174 | 1,3× | 18 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Sliač okres Zvolen | 3 | 313 – 408 | 1,3× | 16 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Vranov nad Topľou okres Vranov nad Topľou | 5 | 584 – 758 | 1,3× | 16 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Košice - Sídlisko KVP okres Košice II | 4 | 1 312 – 1 699 | 1,3× | 17 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Sobrance okres Sobrance | 4 | 327 – 421 | 1,3× | 19 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Košice - Juh okres Košice IV | 4 | 1 295 – 1 664 | 1,3× | 16 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nováky okres Prievidza | 3 | 292 – 374 | 1,3× | 16 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Žiar nad Hronom okres Žiar nad Hronom | 5 | 658 – 840 | 1,3× | 14 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Stratená okres Rožňava | 2 | 17 – 22 | 1,3× | 14 % | pre 2026 zmenené |
| Maťovské Vojkovce okres Michalovce | 2 | 68 – 86 | 1,3× | 18 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Žehra okres Spišská Nová Ves | 2 | 154 – 196 | 1,3× | 20 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bratislava - Rača okres Bratislava III | 3 | 1 314 – 1 663 | 1,3× | 14 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Kočovce okres Nové Mesto nad Váhom | 3 | 133 – 168 | 1,3× | 13 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Raková okres Čadca | 4 | 312 – 392 | 1,3× | 12 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bratislava - Staré Mesto okres Bratislava I | 8 | 1 456 – 1 825 | 1,3× | 12 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bzince pod Javorinou okres Nové Mesto nad Váhom | 3 | 157 – 197 | 1,3× | 15 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Veľké Rovné okres Bytča | 2 | 236 – 294 | 1,2× | 14 % | pre 2026 zmenené |
| Valaliky okres Košice - okolie | 4 | 285 – 354 | 1,2× | 12 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Santovka okres Levice | 2 | 71 – 88 | 1,2× | 12 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Pôtor okres Veľký Krtíš | 2 | 85 – 104 | 1,2× | 15 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Lednické Rovne okres Púchov | 3 | 280 – 340 | 1,2× | 14 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Veľký Krtíš okres Veľký Krtíš | 3 | 554 – 672 | 1,2× | 10 % | pre 2026 zmenené |
| Štrba okres Poprad | 2 | 274 – 332 | 1,2× | 12 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Lovčica - Trubín okres Žiar nad Hronom | 2 | 147 – 177 | 1,2× | 9 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Rimavská Sobota okres Rimavská Sobota | 5 | 776 – 936 | 1,2× | 10 % | pre 2026 zmenené |
| Bratislava - Vrakuňa okres Bratislava II | 3 | 1 018 – 1 225 | 1,2× | 12 % | pre 2026 zmenené |
| Nový Ruskov okres Trebišov | 2 | 70 – 84 | 1,2× | 13 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Smižany okres Spišská Nová Ves | 2 | 516 – 618 | 1,2× | 15 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Holíč okres Skalica | 2 | 555 – 664 | 1,2× | 9 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Trenčianska Teplá okres Trenčín | 2 | 270 – 321 | 1,2× | 14 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Svidník okres Svidník | 3 | 543 – 646 | 1,2× | 10 % | pre 2026 zmenené |
| Banská Bystrica okres Banská Bystrica | 7 | 1 949 – 2 312 | 1,2× | 13 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Košice - Sever okres Košice I | 3 | 1 419 – 1 683 | 1,2× | 11 % | pre 2026 zmenené |
| Sereď okres Galanta | 3 | 627 – 742 | 1,2× | 9 % | pre 2026 zmenené |
| Veľký Ďur okres Levice | 2 | 115 – 136 | 1,2× | 13 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Valaská okres Brezno | 2 | 236 – 278 | 1,2× | 12 % | pre 2026 zmenené |
| Veľký Meder okres Dunajská Streda | 2 | 480 – 562 | 1,2× | 14 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Vysoká nad Kysucou okres Čadca | 3 | 222 – 259 | 1,2× | 9 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bratislava - Petržalka okres Bratislava V | 6 | 2 647 – 3 087 | 1,2× | 10 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Šaľa okres Šaľa | 3 | 787 – 911 | 1,2× | 9 % | pre 2026 zmenené |
| Bratislava - Podunajské Biskupice okres Bratislava II | 3 | 1 205 – 1 388 | 1,2× | 8 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Trenčín okres Trenčín | 4 | 1 759 – 2 022 | 1,2× | 9 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Oborín okres Michalovce | 2 | 77 – 88 | 1,1× | 10 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Sabinov okres Sabinov | 3 | 592 – 678 | 1,1× | 7 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Spišská Belá okres Kežmarok | 2 | 419 – 480 | 1,1× | 12 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Liptovské Sliače okres Ružomberok | 3 | 261 – 297 | 1,1× | 7 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Veľký Šariš okres Prešov | 2 | 456 – 518 | 1,1× | 11 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Tlmače okres Levice | 2 | 252 – 284 | 1,1× | 10 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Podbrezová okres Brezno | 3 | 257 – 290 | 1,1× | 7 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bratislava - Nové Mesto okres Bratislava III | 4 | 1 452 – 1 635 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Rykynčice okres Krupina | 2 | 44 – 50 | 1,1× | 9 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Kriváň okres Detva | 2 | 151 – 169 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Trstená okres Tvrdošín | 3 | 415 – 463 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Bratislava - Dúbravka okres Bratislava IV | 4 | 1 162 – 1 294 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Vígľaš okres Detva | 3 | 129 – 142 | 1,1× | 7 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Dohňany okres Púchov | 2 | 202 – 223 | 1,1× | 7 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Trebišov okres Trebišov | 2 | 699 – 770 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Košice - Staré Mesto okres Košice I | 3 | 1 330 – 1 464 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Snina okres Snina | 2 | 805 – 886 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Divinka okres Žilina | 2 | 94 – 103 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Stará Turá okres Nové Mesto nad Váhom | 3 | 521 – 571 | 1,1× | 8 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Sady nad Torysou okres Košice - okolie | 2 | 184 – 201 | 1,1× | 4 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Skalité okres Čadca | 2 | 302 – 330 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Spišská Nová Ves okres Spišská Nová Ves | 2 | 1 454 – 1 575 | 1,1× | 4 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Fiľakovo okres Lučenec | 3 | 599 – 648 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Sebedín - Bečov okres Banská Bystrica | 2 | 59 – 64 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Štúrovo okres Nové Zámky | 2 | 643 – 695 | 1,1× | 4 % | pre 2026 zmenené |
| Dolný Lieskov okres Považská Bystrica | 2 | 106 – 114 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Lipová okres Nové Zámky | 2 | 142 – 153 | 1,1× | 6 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Stará Ľubovňa okres Stará Ľubovňa | 2 | 631 – 681 | 1,1× | 4 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Kežmarok okres Kežmarok | 3 | 683 – 732 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Modra okres Pezinok | 2 | 559 – 599 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Vráble okres Nitra | 2 | 536 – 574 | 1,1× | 4 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Levoča okres Levoča | 2 | 572 – 611 | 1,1× | 4 % | pre 2026 zmenené |
| Bratislava - Karlova Ves okres Bratislava IV | 4 | 1 196 – 1 277 | 1,1× | 4 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Piešťany okres Piešťany | 2 | 1 088 – 1 159 | 1,1× | 3 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Dúbravy okres Detva | 2 | 112 – 119 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Stankovany okres Ružomberok | 2 | 102 – 108 | 1,1× | 5 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Nižná Slaná okres Rožňava | 2 | 99 – 106 | 1,1× | 3 % | pre 2026 zmenené |
| Senec okres Senec | 3 | 716 – 757 | 1,1× | 4 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Kolárovo okres Komárno | 2 | 506 – 533 | 1,1× | 3 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Šuňava okres Poprad | 2 | 188 – 198 | 1,1× | 3 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Lubina okres Nové Mesto nad Váhom | 2 | 149 – 156 | 1,0× | 2 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Skalica okres Skalica | 2 | 656 – 684 | 1,0× | 2 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Poprad okres Poprad | 2 | 2 128 – 2 210 | 1,0× | 2 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Rožňava okres Rožňava | 2 | 1 096 – 1 137 | 1,0× | 2 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Humenné okres Humenné | 2 | 1 080 – 1 115 | 1,0× | 2 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Kočín - Lančár okres Piešťany | 2 | 68 – 69 | 1,0× | 1 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Klátova Nová Ves okres Partizánske | 2 | 148 – 150 | 1,0× | 1 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Jaslovské Bohunice okres Trnava | 2 | 203 – 207 | 1,0× | 2 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Liptovský Hrádok okres Liptovský Mikuláš | 2 | 458 – 466 | 1,0× | 1 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Košice - Nad jazerom okres Košice IV | 2 | 1 496 – 1 516 | 1,0× | 1 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Krišovská Liesková okres Michalovce | 2 | 96 – 97 | 1,0× | 1 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Janíky okres Dunajská Streda | 2 | 110 – 110 | 1,0× | 0 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Dolná Strehová okres Veľký Krtíš | 2 | 91 – 92 | 1,0× | 1 % | pre 2026 zmenené |
| Rajecké Teplice okres Žilina | 2 | 274 – 276 | 1,0× | 1 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Levice okres Levice | 2 | 1 124 – 1 128 | 1,0× | 0 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
| Radošina okres Topoľčany | 2 | 174 – 174 | 1,0× | 0 % | počet obvodov a poslancov bez zmeny |
Zdroj: výsledky volieb 2022 – Štatistický úrad SR, súbory tab02ad (mandáty v obvodoch) a tab02bf
(zapísaní voliči v okrskoch); pre 2026 kandidátne listiny (volbysr.sk).
Všetky čísla: civic_vaha_obce.csv, civic_vaha_obvody.csv.